سفارش تبلیغ
صبا
کسى از شما نگوید خدایا از فتنه به تو پناه مى‏برم چه هیچ کس نیست جز که در فتنه‏اى است ، لیکن آن که پناه خواهد از فتنه‏هاى گمراه کننده پناهد که خداى سبحان فرماید : « بدانید که مال و فرزندان شما فتنه است » ، و معنى آن این است که خدا آنان را به مالها و فرزندان مى‏آزماید تا ناخشنود از روزى وى ، و خشنود از آنرا آشکار نماید ، و هر چند خدا داناتر از آنهاست بدانها ، لیکن براى آنکه کارهایى که مستحق ثواب است از آنچه مستحق عقاب است پدید آید ، چه بعضى پسران را دوست دارند و دختران را ناپسند مى‏شمارند ، و بعضى افزایش مال را پسندند و از کاهش آن ناخرسندند . [ و این از تفسیرهاى شگفت است که از او شنیده شده . ] [نهج البلاغه]
کوه انار
دربارهکوه انار


موسی عرب زاده
دوست دارطبیعت
پیوندها

کوه انار درفاصله 60 کیلومتری غرب شیراز مجاور قله تاسک قرار دارد. این رشته کوه  غربی -شرقی است ومرز جنوبی بخش دشمن زیاری با بخش ارژن است. بلند ترین قله این کوه معروف به (تل نیریزی) حدود 3000 متر ازسطح دریا ارتفاع دارد.

دراین رشته کوه گیاهان دارویی زیادی می روید وهر ساله بسیاری از مردم بومی  وغیربومی از نعمات این کوه بهره مندمی شوند.

جاشیر یکی از گیاهانی است که دراین کوهستان می روید وهر ساله مردمان اطراف کوه جهت استفاده دامی بخش زیادی از این جاشیرهارا چیده وبه مصرف دامهای خود می رسانند.

بربلندای کوه انار برف زیادی می بارد که در برخی از سالها این برف تا اواخر فصل بهار کام مهمانان کوهستان را خنک می کند. جالب است بانید حدود 50سال پیش برف این کوه رادر چاله های بزرگ جمع آوری می کردند وباخاروخاشاک می پوشاندند ودرفصل گرم تابستان شهرشیراز ازبرکت این برف بهره مند می شد. الحق که فالوده و بستنیهای آن دوران خوردن داشته!


کلمات کلیدی:


نوشته شده توسط موسی عرب زاده 91/9/13:: 10:27 صبح     |     () نظر